ام دی اف ( MDF )

MDF مخفف عبارت Medium Density Fibre board به معنی “ تخته فیبر با چگالی (تراکم) متوسط ” است . این نوع فرآورده  چوب یکی از بخش های جدایی ناپذیر وسایل منزل در زندگی امروزی محسوب می شود .

تقریبا در هر خانه ای چندین بخش و وسیله‌ ی چوبی وجود دارد که از MDF ساخته شده است . کابینت ، کتابخانه ، میز تلویزیون و بسیاری از وسایل دیگر . در این مقاله به معرفی این چوب پرداخته و معایب و مزایای آن را بیان خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

MDF چیست ؟

تخته های فیبری در تراکم های مختلف و از فیبر و الیاف چوب تشکیل می شوند که از تکه ها ریز چوب سخت یا نرم در آن‌ها استفاده می‌شود. این الیاف چوب با کمی رزین و موم مخلوط شده و بعد از کمی حرارت با فشار به هم متصل می‌شوند (پرس می‌شوند) و محصول نهایی همان تخته‌های فیبری مانند ام دی اف یا نئوپان است.

تولید ام دی اف با کیفیت با انتخاب و تصفیه مواد اولیه آغاز می شود که اکثر آنها از تراشه های باقی مانده از کارخانه های چوب بری و تولید پلای وود بازیافت میشوند. مواد اولیه ابتدا با استفاده از آهن ربا از هر گونه ناخالصی های فلزی پاک میگردد. سپس مواد به قطعات بزرگ و پوسته های کوچک تقسیم می شوند. پوسته ها به تکه های خاک اره و تراشه های چوب جدا میشوند.

مواد خام خوب و بدون عیب جمع آوری شده، در سطل شستشو ریخته میشوند. در سطل شستشو بخار تزریق میگردد تا مواد گرم و نرم شوند. این مواد از یک چرخنده عبور میکنند که این عمل باعث فشرده شدن الیاف و حذف آب میشود. سپس مواد فشرده شده به یک تصفیه کننده منتقل می شود که مواد را به الیاف قابل استفاده تبدیل میکند. گاهی اوقات مواد فشره شده برای بهبود خلوص فیبر ممکن است مرحله دوم تصفیه را نیز طی کنند.

مزایای ام دی اف

  • یکی از بزرگترین مزایای استفاده از تخته فیبر با چگالی متوسط ارزان بودن آن است. معمولاً می توانید ام دی اف را با هزینه بسیار کمتر از چوب واقعی خریداری کنید.
  • مزیت دیگر ام دی اف این است که میتواند مانند چوب رنگ آمیزی شود و بیشتر مردم متوجه نمیشوند شما از جایگزین ارزان تری برای چوب واقعی استفاده کرده اید.
  • MDF از سطح نسبتا محکم و قدرتمندی برخوردار است که باعث میشود به راحتی دچار ترک خوردگی یا شکستگی نشود.
  • در برابر حرارت مقاومت بالایی دارد و میتواند مقدار حرارت زیادی را تحمل کند.
  • ام دی اف در برابر قارچ ها و میکروب های مختلف مقاوم است تا از این لحاظ نیز خیال مشتریان آسوده باشد.
  • شکل دادن به MDF از شکل دادن به چوب جامد راحت تر است. همچنین میتوان کنده کاری و طراحی را با دقت بیشتری روی ام دی اف انجام داد.
  • ۱۰۰٪ از مواد بازیافتی در تولید آن استفاده میشود و به این معنی است که هیچ درختی قطع نمیشود. بنابراین سازگار با محیط زیست است.